Parafia Nie­po­ka­la­ne­go Serca

Naj­święt­szej Ma­ryi Pan­ny w Wie­przu
Koncert Kolędowy 27 grudnia 2015 r.
W programie: Maklakiewicz, Schubert i improwizacje organowe oraz najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu Marty Pagacz-Janik i Łukasza Wielgosza.
 
Marta Pagacz-Janik - sopranistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Artysta Opery Śląskiej w Bytomiu.Uczestniczy w licznych koncertach na scenach muzycznych w Polsce. Tworzy duet muzyczny Opera Beauties prezentując koncerty operowe i operetkowe. Wraz z Łukaszem Wielgoszem wykonuje koncerty Muzyki Sakralnej.

Łukasz Wielgosz - absolwent klasy organów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej w Gliwicach. Brał udział w kursach poświęconych interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez: Marka Toporowskiego, Jan Van Mola (Belgia), Davida Titeringtona (Wielka Brytania), Jan Piet Knejf (Holandia), improwizacji organowej: Wolfgang Zaifen (Niemcy) a także kursom poświęconym wykonawstwu i interpretacji chorału gregoriańskiego oraz języka łacińskiego. Współpracuje ze scholą gregoriańską diecezji gliwickiej.
 
Podczas koncertu usłyszeliśmy:
W I części:

1. Alexander Guilmant (czyt. Gilmałt) – organista i kompozytor francuski żyjący w latach 1837 -1911, organista w kościele św. Trójcy w Paryżu. Guilmant komponował
utwory w szczególności na swój własny instrument, organy. Pisał także muzykę kameralną i wokalną. Usłyszeliśmy Introdukcję i Wariacje na temat naszej polskiej kolędy: „W żłobie leży któż pobieży". To chyba jedyna polska kolęda przetłumaczona i chętnie śpiewana poza granicami naszego kraju – nie tylko we Francji, lecz także w Wielkiej Brytanii.
2. Kolęda „Gdy się Chrystus rodzi”
3. Franciszek Schuber - to austriacki kompozytor żyjący w latach 1797-1828. Jego życiorys nie zawiera wielkich wydarzeń. Jego biografią była muzyka, a muzyka była
jego życiem. Poza muzyką świecką, w jego twórczości, ważne miejsce zajmowała muzyka religijna. Komponował msze, oratoria, antyfony, ofertoria. Usłyszeliśmy jedną z jego ponad 600 pieśni: „Mille cherubini in coro”.
W II części:
4. Domenico Zipoli - to włoski kompozytor epoki baroku, jezuicki misjonarz, działający w Ameryce Południowej. Około r. 1715 Zipoli uzyskał prestiżową posadę organisty w macierzystym kościele Jezuitów Del Santissimo Nome di Gesù w Rzymie. Usłyszeliśmy „Pastorale” na organy.
5. Jan Adam Maklakiewicz - kompozytor, pedagog, dyrygent chórów, organista i publicysta muzyczny. Żył i tworzył w pierwszej połowie XX wieku. Jego pierwszym nauczycielem muzyki był ojciec. Jan Maklakiewicz to postać ogromnie ważna dla polskiej kultury muzycznej tak świeckiej jak i religijnej, niestety rzadko pojawiająca się w dzisiejszych wydarzeniach muzycznych. Usłyszeliśmy jedną z jego kolęd: „Święta Panienka”.
W III części:
6. Józef Furmanik urodził się 6 stycznia 1867 r. w Maciejowicach na Podlasiu. Usłyszeliśmy krótkich wariacji na temat kolędy „Anioł pasterzom mówił”.
7. Kolęda: „Gdy śliczna Panna”
8. John Rutter [czyt. Rater] - ur. w 1945 roku, jest brytyjskim kompozytorem i dyrygentem. Jego twórczość – zwłaszcza religijna – jest niezwykle ceniona na całym świecie. Wysłuchaliśmy jednego z utworów przeznaczonych na okres Bożego Narodzenia – „Nativity carol”.
W IV części:
9. Kolęda „Lulajże Jezuniu”
10. Wspólny śpiew kolędy „Wśród nocnej ciszy”

 
Koncert organowy Bartosza Patryka Rzymana w naszym kościele 5 październik 2014 r.
BARTOSZ PATRYK RZYMAN zagrał podczas Mszy Św. o godz. 17.00, następnie wysłuchaliśmy dwugodzinnego koncertu. Koncert poprowadziła pani Maria Ewa Syska.
Program koncertu:

1. Georg Boehm (1661-1733) - Suita d-moll (allemande, courante, sarabande, gigue)
2. Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Choralvorspielen
* " Nun komm,der Heiden Heiland " BWV 599
* " Auf meinen lieben Gott " BWV 744
3. Georg Boehm (1661-1733) - Suita f-moll (allemande, courante, sarabande, chaconne)
4. Dietrich Buxtehude (1637-1707) - Passacaglia d-moll BuxWV 161
5. Romuald Twardowski (1930) – "Ostatnia Wieczerza" z Tryptyku Paschalnego (2005)
6. Leszek Wisłocki (1931) - Medytacja Podhalańska (2014) - utwór napisany i dedykowany Bartoszowi Patrykowi Rzymanowi
7. M. Sawa - RESURECTION (1975)
8. M. Sawa - II Rapsodia "Festum Sanctis Trinitatis" (2003)
9. M. Sawa - Salve Regina (1998)
10. M. Sawa - Deo Gratias (1994)
Utwory, które będą wykonane podczas Mszy św. o godz.17.00:
1. Na wejście - Tomislav Ante Vodacović (1996) - "Modlitwa Dominikańska" (2013)
2. Na Ofiarowanie - Johann Sebastian Bach (1685-1750) - " Kyrie, Gott heiliger Geist " BWV 674
3. Na Komunię Św. - Johann Sebastian Bach (1685-1750) - "Herzlich thut mich verlangen" BWV 727
Romuald Twardowski (1930) - Chorał (2006)
4. Na Adorację - Paweł Łukaszewski (1968) - Icon (2010)
 
Biografia artystyczna
Bartosz Patryk Rzyman
studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie organów dr hab. Piotra Rojka. We wrześniu 2007 roku otrzymał dyplom i tytuł magistra sztuki. Brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej w Polsce i Niemczech, prowadzonych m.in. przez Prof. Dr. Ch. Krummachera, Prof. H.Vogla, Prof. G. Weinbergera. Podczas studiów korzystał także ze wskazówek Prof. A. Chorosińskiego. Bartosz Patryk Rzyman koncertuje w kraju jak i za granicą. Grał recitale w Niemczech: Kiel (2009, 2011), Dortmund (2009r.), Eckernfoerde (1998, 2002), Bielefeld (2008, 2010), Essen (2011), a także w Czechach (2006) i Belgii (2009). W Polsce występuje na renomowanych Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Organowej.
Bartosz Patryk Rzyman oprócz gry organowej zajmuje się także wokalistyką. Swój głos o szerokiej skali kształcił u dr. hab. D. Paradowskiego, na kursach wokalnych prowadzonych m.in. przez prof. H. Januszewską. Szeroka skala głosu i repertuar sprawia, że artysta wykonuje muzykę klasyczną a także śpiewa popularne, rozrywkowe piosenki. Z koncertami występuje w Polsce i za granicą głównie w Niemczech (Kolonia,Bielefeld).W 2004 roku wystąpił z koncertem '' Rogowski in Memoriam '' w Trybunale koronnym w Lublinie. W roku następnym na zaproszenie Fundacji Villa Polonia i posła Jana Sęka w tym samym miejscu śpiewa także recital złożony głównie z kompozycji Michała Ludomira Rogowskiego, a także pieśni Karłowicza i arie G.F. Handla. Koncert został nagrany na płytę cd przez Studio Hendriks. W 2008 występuje na deskach Filharmonii Wrocławskiej. Brał także udział w ''Dniach Papieskich'' wykonując Stabat Mater A. Vivaldiego (2006). W 2009 roku na zaproszenie środowisk polonijnych wystąpił razem z orkiestrą w Teatrze w Sędziszowie Małopolskim wykonując repertuar lekki-piosenki z minionych lat z repertuaru światowej i krajowego (m.in. piosenki M. Dietrich, Violetty Villas i in.). Koncert został nagrany przez TV Sędziszów. W roku tym wystąpił także z koncertem z okazji nadania tytułu Bazyliki Mniejszej Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Bardzie, na zaproszenie zakonu redemptorystów. W 2009 roku została także wydana książka poetycka Bartosza Patryka Rzymana, pt. ''Esquisse” . Premiera połączona wraz z koncertem wokalnym odbyła się w kościele w Zagorzycach (woj. Podkarpackie). Wydarzenie to zostało zarejestrowane i odbyło się pod patronatem Radia Rzeszów. W listopadzie 2009 koncert ten odbył się powtórnie we Wrocławiu, gdzie patronem była TVP. Artysta posiada w dorobku nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne (dla Radia Rzeszów, Radia Lublin, TVP, Tvp info, TV Sedziszów, Radio Rodzina). Bartosz Patryk Rzyman jest członkiem Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury we Wrocławiu, Dolnośląskiego Towarzystwa Integracji Kulturalnej ''Magnolia''. Należy także do Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta. Bartosz Patryk Rzyman od czerwca 2011 roku należy do Towarzystwa im. Mariana Sawy. We wrześniu 2011 roku nagrał płytę solową z kompozycjami organowymi Mariana Sawy dla renomowanej wytwórni płytowej ACTE PREALABLE, utwory wybrane na płytę to kompozycje premierowe, pierwszy raz nagrane, jest to tzw. World Premier Recording. Premiera płyty odbyła się 29 listopada 2011 roku w Warszawie. A w lutym 2012 roku na łamach miesięcznika muzyki poważnej „Muzyka 21” płyta MARIAN SAWA - ORGAN WORKS V BARTOSZ PATRYK RZYMAN - organ została uznana przez warszawskich krytyków muzycznych za Płytę Miesiąca.
8 października 2011 roku we Wrocławiu odbył się uroczysty Jubileusz Bartosza Patryka Rzymana z okazji 10-lecia działalności artystycznej, połączony z koncertem w kościele pw. św. Ignacego Loyoli, który został zarejestrowany przez regionalna telewizję. 17 lutego 2012 roku Bartosz Patryk Rzyman wziął udział w uroczystym koncercie poświęconym Pamięci Mariana Sawy, który odbył się w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

34-382 Bystra Żywiecka Wieprz 680

tel. 338675441 

e-mail: parafia680@wp.pl