Parafia Nie­po­ka­la­ne­go Serca

Naj­święt­szej Ma­ryi Pan­ny w Wie­przu
ZOSTAŃ MINISTRANTEM
LSO – czyli Liturgiczna Służba Ołtarza w naszej parafii liczy 33 chłopców w różnym wieku. Animatorów służby liturgicznej (ceremoniarzy) mamy 7, lektorów: 9. Pozostali
ministranci to 17 chłopców. Zachęcamy chłopców uczących się w szkołach podstawowych w naszej parafii – w Bystrej, Brzuśniku oraz Wieprzu, aby dołączyli do tej grupy, w której można być tak blisko Pana Jezusa i Jego Ofiary składanej na Ołtarzu. Chcielibyśmy, aby kolejny nabór chętnych miał miejsce we wrześniu (najpóźniej na początku października) 2017 roku i aby dotyczył w szczególności chłopców z obecnych klas trzecich szkoły podstawowej. W ten sposób kandydaci mogliby – przygotowując się doswojej Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej – przybliżać się do Ołtarza ucząc się również ministrantury. Oczywiście każdy zainteresowany może przyjść na spotkanie i włączyć się do LSO. Prosimy Rodziców i Opiekunów, aby nie lękali się „oddać” swoich synów na służbę Ołtarza…
Ważne też jest, aby rodzice (lub dziadkowie) wspomagali chłopców w obowiązkowym pełnieniu służby przy Ołtarzu według planu, który jest ustalony i skonsultowany z każdym ministrantem.
W najbliższym czasie w naszej parafii ministranci będą dysponowali elektronicznym systemem do potwierdzania obecności na służbie oraz automatycznego zliczania punktów przydzielanych za służbę. Mamy nadzieję, że ten – niewątpliwie nowoczesny gadżet – pomoże w uporządkowaniu służby ministranckiej i przyczyni się do jeszcze większego piękna liturgii w naszym kościele.
Oczywiście LSO to nie tylko modlitwa w kościele. Nasza grupa ministrantów bierze udział w różnych przedsięwzięciach: zawodach piłkarskich, zawodach tenisa stołowego, zawodach lekkoatletycznych. Istnieje też możliwość zorganizowania zajęć w sali gimnastycznej. Byli na wycieczkach: w Siedmiogrodzie, w Krakowie, a wcześniej jeszcze w Bochni. Wszystkie te wydarzenia zostawiają ślad na fejsbukowym fanpage'u Służby Liturgicznej w Internecie. Służyć Jezusowi, to najpiękniejsza przygoda, jaka może spotkać młodego chłopca.
Gorąco dziękujemy Rodzicom obecnych ministrantów i lektorów za wszelką okazywaną pomoc, życzliwość i zrozumienie.
Zbiórki ministranckie odbywają się w każdą środę wieczorem (jeśli jest inaczej, to tylko po przekazaniu jasnej informacji o braku zbiórki). Zaczynamy Mszą świętą i nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 17.00.
 
Turniej Piłkarski Służby Liturgicznej w dekanacie radziechowskim
W sobotę, 21 maja 2016r. na boisku LKS „MAGURA” w Bystrej rozegrano kolejny Turniej Piłkarski Służby Liturgicznej Dekanatu Radziechowskiego. Wzięło w nim udział ponad 90 zawodników ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z naszej okolicy. Zaprezentowały się drużyny czterech parafii naszego dekanatu: z Ostrego-Twardorzeczki (szkoła podstawowa), Lipowej (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna), Juszczyny (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna) oraz z Wieprza (szkoła podstawowa i szkoła ponadgimnazjalna).
Awans do zawodów diecezjalnych, które odbędą się w Dankowicach 11 czerwca 2016r., wywalczyły drużyny z Ostrego-Twardorzeczki (szkoła podstawowa), oraz Lipowej (gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna). Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział wszystkim ministrantom i lektorom.
Szczególne słowa podziękowań kierujemy do p. Sebastiana Bysko – prezesa LKS „MAGURA” za udostępnienie obiektu sportowego, do panów: Jerzego Pawlusa (za zaangażowanie i pomoc w organizacji zawodów oraz pełnienie roli sędziego podczas meczów) i Jerzego Kani (za obecność i sędziowanie zawodom) oraz Jacka Jarco (za podjęcie sędziowania w jednym z meczów).
Kolejny raz dziękujemy p. Krystynie Caputa, pielęgniarce, za chętne sprawowanie opieki medycznej nad zawodami.
Słowa podziękowań składamy też na ręce Piekarzy z Piekarni w Bystrej z jej właścicielami za przygotowanie drożdżówek, wśród których nie brakło małego „gratisu”… Zawody mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu księży naszego dekanatu – opiekunów grup ministrantów i lektorów w poszczególnych parafiach.
Bóg zapłać za ich obecność i pracę.
Ks. Ireneusz Kurkowski, dekanalny duszpasterz
służby liturgicznej dekanatu radziechowskiego.

 
Pielgrzymka ministrantów do Rumunii

 
W dniach od 26 do 30 maja 2016 nasi ministranci wraz z Księdzem Opiekunem oraz kilkoma osobami dorosłymi (Rodzice oraz Babcia) udali się na pielgrzymkę do pięknej Rumunii, a właściwie do Siedmiogrodu, który leży w granicach współczesnej Rumunii. Zwiedzili: Kluż (Cluj- Napoca) - stolicę Siedmiogrodu, Tirgu Mureş z Twierdzą Miejską z czasów średniowiecza, następnie Sighişoarę, gdzie w jednym z domów mieszkał między 1431 a 1435 rokiem Vlad Drakul. Kolejnego dnia zachwycał ministrantów "Biały Zamek" zwany "zamkiem Drakuli" - choć ów książę najprawdopodobniej wogóle w nim nie mieszkał... Ale mimo to malownicze położenie zamku posłużyło do stworzenia legendy hrabiego Drakuli właśnie... Kolejnymi ciekawostkami były: kościół obronny w Prejmer, miasto Brasov z pięknym rynkiem i prawosławną cerkwią i "czarnym kościołem" (swój ciemny kolor mury tego kościoła zawdzięczają jednemu z pożarów). W ostatnim dniu pielgrzymki ministranci odwiedzili Sybin z jego Dużym i Małym Rynkiem, Mostem Kłamców oraz innymi atrakcjami. Przed opuszczeniem Rumunii podziwiali średniowieczną katedrę katolicką oraz współczesną archikatedrę prawosławną w obrębie ośmiobocznej Cytadeli-Twierdzy w Alba Iulia...
Wrócili z wieloma wrażeniami, ubogaceni poznawaniem świata i jego piękna, jak również historii, która - jak mówią mądrzy ludzie - jest "nauczycielką życia"...
Ks. Ireneusz Kurkowski, opiekun służby liturgicznej.
 
Przy ołtarzu i na stadionie

Ministranckie zmagania lekkoatletyczne w Zabrzegu rozstrzygnięte. Puchary - rozdane. Walczyło o nie ponad 180 zawodników z parafii diecezji bielsko-żywieckiej.
Jak co roku najpierw spotkali się na Eucharystii w kościele św. Józefa w Zabrzegu, koncelebrowanej pod przewodnictwem diecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej ks. dr. Sławomira Zawady. Później rywalizowali na stadionie, uczestnicząc w pięciu konkurencjach: biegu na 100 m, biegu na 1000 m, rzucie piłeczką palantową, pchnięciu kulą i skoku w dal.

W klasyfikacji drużynowej miejsce pierwsze zajęła ekipa ministrancka gospodarzy czyli parafii św. Józefa w Zabrzegu. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja parafii Miłosierdzia Bożego w Ligocie-Miliardowicach, a trzecie zajęła reprezentacja parafii św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach. Tuż za podium znalazły się drużyny lekkoatletów z parafii w Wieprzu k. Andrychowa, parafii św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach i w Wieprzu k. Żywca.

Drużynowo nasi ministranci zajęli 6 miejsce. Zdobyli dwa brązowe medale w pchnięciu kulą i w skoku w dal w kategorii lektorów starszych. Gratulujemy!

 

34-382 Bystra Żywiecka Wieprz 680

tel. 338675441 

e-mail: parafia680@wp.pl