Śp. Ks. Kanonik Stanisław Jania

Urodzony 30 kwietnia 1939 w Mszanie Dolnej. Syn Marii z domu Szarek i Andrzeja. Szkołę podstawową ukończył w Mszanie Dolnej, następnie Liceum Ogólnokształcące w Rabce. W dniu 29 września 1959 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po sześciu latach w dniu 11 kwietnia 1965 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk Arcybiskupa Karola Wojtyły w Katedrze na Wawelu.
Po święceniach w latach 1965 do 1968 pracował jako wikariusz w parafii pw. Wszystkich Świętych w Wieprzu k. Andrychowa. Następnie był wikariuszem tylko jeden miesiąc w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, ponieważ Biskup Ignacy Jeż prosił kardynała Karola Wojtyłę, aby wysłał na północne tereny Polski kapłanów do pracy duszpasterskiej. Zgłosiło się wówczas pięciu kapłanów, pośród których był ks.Stanisław Jania. Na północy Polski ks. Stanisław od 1968 roku pracował jako wikariusz w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu k. Drezdenka, następnie w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim od 1971 do 1973 roku. Potem pełnił funkcję kapelana Biskupa Ignacego Jeża - ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Był również kapelanem szpitala w Koszalinie. W 1978 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowie (diecezja koszalińsko-kołobrzeska). Funkcję proboszcza w Żydowie ks. Stanisław pełnił przez sześć lat.
We wrześniu 1983 roku został mianowany proboszczem naszej parafii, pełniąc tą funkcje do sierpnia 2012 roku. Zmarł 9 lutego 2014 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE
ŚRODA 12.02.2014.

PRZENIESIENIE CIAŁA ŚP. KSIĘDZA KANONIKA Z PLEBANII DO KOŚCIOŁA
I MSZA ŚWIĘTA POD PRZEWODNICTWEM BISKUPA ORDYNARIUSZA ROMANA PINDLA

Mszę Świętą sprawowało 52 kapłanów. Homilię wygłosił ks. dr Franciszek Płonka, podkreślając, że zmarły Ksiądz Stanisław był wielkim misjonarzem, którego cechowała jednoznaczność głoszenia nauki Chrystusa. Ks. Franciszek mówił, że życie i posługa kapłana to kontynuacja posłannictwa Chrystusa.

Na zakończenie Mszy Świętej Biskup ordynariusz powiedział, że śmierć kapłana jest znakiem, jest wołaniem o następne powołania, ponieważ jeden z kapłanów przestał już spowiadać i odprawiać Mszę Świętą.